Těžké kovy představují neviditelné znečišťující látky, které se mohou postupně hromadit v našem těle a narušovat zdraví. Patří sem například rtuť, olovo, kadmium, arsen či hliník – prvky, s nimiž se bohužel setkáváme v moderním prostředí. V tomto populárně-naučném článku si vysvětlíme, proč jsou těžké kovy v těle problémem, odkud se do organismu dostávají a jak nám přírodní prostředky jako medvědí česnek, koriandr a chlorella mohou pomoci s jejich šetrným odstraněním. Tyto byliny a řasy se často doporučují v kombinaci pro detoxikaci těžkých kovů, a my se podíváme, jak fungují, proč je dobré je kombinovat a jak je správně užívat. V závěru také odpovíme na konkrétní dotaz zákazníka, který se ptá na vhodnost kúry z tinktury medvědího česneku a koriandru a na doporučené dávkování. Článek je určen všem zájemcům o přírodní medicínu a zdravý životní styl – pojďme tedy na to!
Co jsou těžké kovy a proč jsou problém?
Těžké kovy jsou prvky s vysokou hustotou, které se v organismu nerozkládají a mohou se v tkáních kumulovat. Mezi nejznámější patří již zmíněná rtuť, olovo, kadmium, arsen či hliník. V malých množstvích se vyskytují všude kolem nás a zpravidla nevadí, problém ovšem nastává při dlouhodobé zvýšené zátěži organismu těmito kovy. Tělo je totiž neumí snadno vyloučit a při nadbytku mohou poškozovat buňky a narušovat biochemické procesy – jsou toxické pro nervový systém, mohou oslabovat imunitu a přispívat k řadě chronických potíží. Hromadění těžkých kovů bývá spojováno například s únavou, bolestmi hlavy, poruchami paměti a soustředění, depresemi, oslabením imunity či zvýšeným oxidačním stresem v těle. Jsou dokonce považovány za faktory podílející se na vzniku civilizačních onemocnění (vysoký krevní tlak, neurologické poruchy, předčasné stárnutí aj.). Zkrátka – pokud tělo obsahuje nadměrné množství těchto kovů, může to dlouhodobě brzdit naše zdraví a vitalitu.
Odkud se těžké kovy berou? Bohužel je dnešní doba plná zdrojů, odkud se mohou dostat do našeho organismu. Mezi nejčastější zdroje těžkých kovů v běžném životě patří:
-
Znečištěné ovzduší a voda: Průmyslové exhalace, emise z dopravy a kontaminovaná voda mohou obsahovat olovo, arsen, kadmium či rtuť. Například ryby z některých moří obsahují vysoké hladiny rtuti kvůli průmyslovému znečištění.
-
Potraviny a předměty denní potřeby: Těžké kovy se mohou vyskytovat v chemicky ošetřených potravinách, v některých druzích pesticidů a hnojiv, v konzervovaných či dovážených potravinách (např. olovo bylo nalezeno v některých bonbonech či konzervách). Také kuchyňské nádobí (hliníkový náčiní, staré smaltované nádoby) a jiné předměty mohou uvolňovat kovy.
-
Amalgámové zubní plomby: Starší typy plomb obsahují až 50 % rtuti, která se z nich může postupně uvolňovat do organismu.
-
Cigaretový kouř, kosmetika a další: Kouření je významným zdrojem kadmia; některé kosmetické přípravky, barviva (např. v tetování) a další výrobky mohou obsahovat těžké kovy, které pronikají kůží či sliznicemi do těla.
Jak je vidět, úplně vyhnout se těmto toxinům není snadné. Dobrou zprávou však je, že tělo má přirozené detoxikační mechanismy – za normálních okolností malé dávky kovů vyloučí játra, ledviny, střeva či kůže. Problém nastává, pokud je příjem vyšší než výdej a kovy se začnou ukládat v tkáních (například olovo se rád ukládá do kostí a mozku). V takovém případě může být užitečné cíleně podpořit detoxikaci těžkých kovů pomocí stravy a bylin, které na sebe tyto kovy dokáží navázat a pomoci je vyloučit z těla pryč (proces zvaný chelace). Následující kapitola představí tři populární přírodní pomocníky na tomto poli: medvědí česnek, koriandr a chlorellu.
Přírodní pomocníci pro vylučování těžkých kovů
V přírodě najdeme řadu potravin a bylin, které fungují jako přirozené “vysavače” těžkých kovů z těla. Tyto látky obsahují různé aktivní sloučeniny (např. síru, chlorofyl nebo specifické vazebné molekuly), jež se dokáží navázat na ionty kovů a pomoci tělu je vyloučit. Mezi nejčastěji doporučované přírodní detoxikační prostředky patří právě česnek (a zvláště jeho planá forma medvědí česnek), listy koriandru setého a zelená sladkovodní řasa chlorella. Podívejme se na každého z těchto pomocníků blíže – jak působí a v čem tkví jejich síla.
Medvědí česnek (Allium ursinum) – síla síry proti kovům
Medvědí česnek (Allium ursinum) roste volně v přírodě a je známý svými detoxikačními účinky. Medvědí česnek je divoce rostoucí příbuzný běžného česneku, který obsahuje podobné sirné sloučeniny (sulfidy, allicin aj.). Právě tyto sirné látky mají schopnost vázat se na toxické kovy a pomáhají je deaktivovat a odvádět z těla. Česnek obecně je známý lidový prostředek na “čištění krve” – podporuje činnost jater a detoxikačních enzymů. Studie uvádějí, že sirné aminokyseliny z česneku dokáží navázat například methylrtuť (nejjedovatější formu rtuti) a usnadnit její vyloučení. Medvědí česnek, rostoucí volně v jarních lesích, je považován za ještě účinnější než česnek kuchyňský. Kromě detoxikačního působení má také pozitivní vliv na srdce a cévy, snižuje krevní tlak a celkově oživuje metabolismus. V e-shopu Fajn Byliny najdete medvědí česnek například ve formě tinktury z medvědího česneku (výtažek z listů a pupenů), což je praktický způsob, jak tuto bylinku užívat dlouhodobě. Medvědí česnek tak může tvořit základ detoxikační kúry – “zametá” těžké kovy z tkání a spolu s koriandrem je uvolňuje ze zásobáren v těle.
Koriandr setý (Coriandrum sativum) – bylinka, která “vymete” kovy
Čerstvé listy koriandru (tzv. cilantro) se využívají i v detoxikačních kúrách pro své chelační schopnosti. Koriandr je aromatická bylinka, jejíž listy (známé také jako cilantro) i semena se využívají v kuchyni. Méně známou skutečností je, že koriandr má výrazné chelatační účinky – účinné látky z koriandrové natě dokáží na sebe vázat ionty těžkých kovů jako rtuť, olovo či hliník. Koriandr tak působí jako detoxikační “magnet”, který vytahuje kovy z tkání a orgánů, dokonce i z mozku a nervového systému (což je výjimečné, protože ne všechny látky se přes hematoencefalickou bariéru dostanou). Podle některých studií a zkušeností dokáže kombinace koriandru a chlorelly během 1–2 měsíců odstranit až kolem 87 % olova, 91 % rtuti a 74 % hliníku z těla. Tyto hodnoty mohou působit ohromujícím dojmem – je třeba je brát jako orientační, ale svědčí o síle této bylinky. Koriandr přitom nabízí i další benefity: je protizánětlivý, podporuje trávení a má antioxidační účinky. Pro detoxikaci těžkých kovů se koriandr často užívá ve formě tinktury (alkoholového extraktu) kvůli vyšší koncentraci účinných látek. V nabídce Fajn Bylin najdete tinkturu z koriandru (bylinné kapky), kterou lze snadno dávkovat po kapkách. Koriandr v detoxikační kúře pomáhá „vymést“ kovy z různých úložišť v těle (spolu s medvědím česnekem tvoří sehranou dvojici). Aby však uvolněné toxiny skutečně odešly z těla ven, nastupuje na scénu třetí pomocník – chlorella.
Chlorella (jednobuněčná zelená řasa) – přírodní “houba” na toxiny
Chlorella je sladkovodní zelená řasa známá jako superpotravina, bohatá na chlorofyl, bílkoviny, minerály a další mikroživiny. Pro nás je důležité, že chlorella působí jako přírodní chelátor – doslova nasává těžké kovy a toxiny jako houba a váže je ve svých buněčných stěnách. Zejména v zažívacím traktu hraje klíčovou roli: když játra vyloučí do žluči těžké kovy (mobilizované například koriandrem a česnekem) a ty se dostanou do střeva, chlorella je naváže a zabrání jejich zpětnému vstřebání střevní sliznicí. Tím zajišťuje, že se toxiny opravdu odplaví stolicí ven. Chlorella tak odvádí cirkulující kovy z těla a doplňuje práci koriandru a česneku, kteří uvolňují kovy z tkání. Kromě toho chlorella podporuje zdravou střevní mikroflóru, přispívá k normální funkci jater a má antioxidační účinky. V detoxikačních protokolech se doporučuje dávka chlorelly okolo 2–4 gramů denně (což bývá cca 4–8 tablet), ideálně rozdělená do více dávek s jídlem. Chlorellu lze pořídit jako doplněk stravy – v sortimentu Fajn Bylin najdete kvalitní chlorellu v tabletách či jako tinkturu. Je však dobré vědět, že samotná chlorella si poradí hlavně s kovy kolujícími v krvi, ale na kovy uložené hluboko v tkáních sama nestačí. Proto je ideální její spojení s koriandrem a medvědím česnekem: zatímco oni “vytáhnou” kovy z úložišť, chlorella je naváže a pomůže bezpečně eliminovat z těla. Tato trojkombinace tak zajišťuje komplexní detoxikační působení – od mobilizace po eliminaci.
Proč kombinovat právě medvědí česnek, koriandr a chlorellu? Jak už vyplývá z výše uvedeného, tyto tři přírodní prostředky se ve svých účincích doplňují. Medvědí česnek a koriandr pronikají do tkání a uvolňují těžké kovy z míst, kde byly usazené (např. z nervové soustavy, kostí, jater). Chlorella zase zajišťuje vyloučení těchto kovů z těla ven střevem, aby nedošlo k jejich zpětnému vstřebání nebo poškození ledvin. Důležité je rovněž zmínit, že všechny tři zmíněné přírodní látky mají i další pozitivní efekty na zdraví (antioxidanty, posílení imunity, zlepšení trávení atd.), takže při rozumném užívání prospívají tělu jako celku.
Nyní, když víme co a jak lze použít, pojďme se zaměřit na praktickou stránku – jak takovou detoxikační kúru naplánovat, dávkovat a na co si dát pozor. V další části článku navíc zodpovíme konkrétní dotaz zákazníka ohledně kombinace tinktur z medvědího česneku a koriandru.
Poradna: Detoxikace těžkých kovů – dotaz zákazníka
Nedávno se na nás obrátil zákazník s tímto dotazem:
"Dobrý den, rád bych vás požádal o radu. Ve vašem obchodě jsem našel tinkturu z medvědího česneku i koriandru. Je tato kombinace vhodná pro léčbu k odstranění těžkých kovů z těla? Pokud ne, můžete mi poradit, jakou jinou kombinaci? Pokud ano, jaké dávkování?"
Odpověď: Kombinace tinktury z medvědího česneku a tinktury z koriandru je pro detoxikaci těžkých kovů určitě vhodná a patří k doporučovaným postupům. Medvědí česnek a koriandr společně velmi dobře “pracují” na uvolnění usazených kovů z těla – jak jsme popsali výše, pomáhají vyvázat kovy z tkání a orgánů. Zkušenosti odborníků i uživatelů ukazují, že právě tyto dvě byliny jsou v odstraňování kovů velmi účinné, zejména pokud se užívají dohromady. Doporučili bychom však ke kúře přidat také chlorellu (sladkovodní řasu) jako doplněk stravy, protože chlorella váže uvolněné kovy ve střevech a pomáhá je vynést z těla ven. Samotný koriandr s česnekem těžké kovy uvolní, ale bez vhodného “absorbentu” by se část z nich mohla znovu vstřebat nebo zatížit vylučovací orgány. Takže ideální kombinace na kúru je: medvědí česnek + koriandr + chlorella. Pokud nemáte chlorellu, lze jako dočasnou náhradu použít třeba i psyllium nebo kvašené zelí k podpoře vylučování, ale chlorella je zřejmě nejúčinnější a komplexní volbou.
Dávkování: U bylinných tinktur obecně platí, že je lepší začínat na nižších dávkách a postupně zvyšovat. Tinktury z medvědího česneku a koriandru můžete užívat současně, typicky před jídlem. Osvědčuje se následující postup: První týden zkuste například 2× denně 10 kapek medvědího česneku i koriandru (ráno a večer). Pokud je vše v pořádku (nepocítíte-li výrazné detoxikační obtíže), ve druhém týdnu zvyšte na 3× denně 15–20 kapek od každé tinktury. Běžná udržovací dávka se pohybuje kolem 3× 20 kapek denně z každé byliny. Jedna 50ml lahvička obsahuje cca 1000 kapek, takže vystačí zhruba na 3 týdny užívání při této dávce. Kúra z tinktur může trvat například 5–6 týdnů, poté je vhodné udělat pauzu nebo přejít na udržovací menší dávky. Chlorellu (pokud ji zařadíte, což doporučujeme) začněte užívat zároveň s bylinami, ale postupně zvyšujte množství. Například první dny 1 gram denně (tj. cca 4 tablety, pokud má jedna 250 mg) s jídlem, během týdne zvyšte na 2–3 gramy denně. Optimální dávka chlorelly se pohybuje okolo 3–4 gramů denně (rozdělit do 2–3 dávek, např. ráno a večer). Dbejte na dostatečný pitný režim při užívání chlorelly i bylin, aby se usnadnilo vylučování toxinů.
Doporučení pro bezpečnou detoxikaci a závěr
Na závěr shrňme několik tipů, jak provádět očistu těla od těžkých kovů pomalým a šetrným způsobem, aby pro vás byla bezpečná a přínosná:
-
Začínejte pozvolna: Při nasazení detoxikační kúry s medvědím česnekem, koriandrem a chlorellou postupujte pomalu. Nejprve nižší dávky, které navyšujte postupně v průběhu 1–2 týdnů na doporučenou plnou dávku. Tím umožníte tělu adaptovat se a předejdete prudkým detoxikačním reakcím.
-
Dostatečná hydratace a vláknina: Pijte hodně čisté vody (alespoň 2 litry denně) a zařaďte do stravy vlákninu (zeleninu, případně psyllium). Tekutiny a vláknina pomáhají odplavovat uvolněné toxiny střevem a močí ven z těla.
-
Naslouchejte svému tělu: Každý člověk reaguje individuálně. Pokud by se objevily nepříjemné pocity (bolesti hlavy, únava, zažívací potíže) – tzv. přechodné detoxikační symptomy – je to signál zpomalit. Můžete dočasně snížit dávkování nebo si udělat pár dní pauzu a pokračovat pak opatrněji. Jemné příznaky detoxikace jsou normální, měly by však postupně odeznít.
-
Podpora vylučování: Kromě chlorelly můžete střevu pomoci i přírodními adsorbenty jako je kysané zelí nebo aktivní uhlí, – tyto látky na sebe navážou toxiny ve střevě. Ze zkušeností se osvědčuje zejména nekonzervované kvašené zelí, které můžete během kúry jíst několikrát denně po lžících jako doplněk – obsahuje probiotika a sirné sloučeniny, jež navíc podporují činnost jater. Není to nutnost, ale může to kúru zjemnit. Také dbejte na pravidelné vyprazdňování (případně pomůže špetka hořké soli nebo vyšší dávka vitaminu C jako mírné projímadlo).
-
Podpora jater a ledvin: Játra a ledviny jsou hlavní detoxikační orgány, během kúry tedy zaslouží zvýšenou péči. Vyvarujte se nadměrného příjmu alkoholu, cukru a chemických aditiv, které játra zatěžují. Můžete zařadit čaj z ostropestřce mariánského nebo tinkturu z ostropestřce pro posílení funkce jater (ostropestřec obsahuje silymarin podporující regeneraci jaterních buněk). Také dostatek hořčíku a selenu v stravě pomáhá – selen je známý tím, že vyvazuje zejména rtuť.
Naším cílem není čtenáře vylekat, ale pozitivně motivovat k pozvolné očistě těla. Správně vedená detoxikace těžkých kovů může přinést více energie, lepší koncentraci, posílení imunity a celkové ozdravení organismu. Klíčem je trpělivost a šetrnost – raději pomalu a po malých krůčcích, než příliš rychle. Pamatujte, že těžké kovy se v těle hromadily roky, takže i jejich vyloučení bude postupný proces (obvykle v řádu týdnů až měsíců).
Závěrem: Medvědí česnek, koriandr a chlorella představují silnou trojici přírodních pomocníků pro detoxikaci těžkých kovů. V e-shopu Fajn Byliny jsou k dispozici ve formě praktických tinktur a doplňků, které lze vhodně zkombinovat do účinné kúry. Při dodržení výše zmíněných zásad – pomalý nástup, dostatek tekutin, kombinace s chlorellou a naslouchání svému tělu – se nemusíte detoxikace obávat. Tato kúra je zpravidla velmi dobře snášena a výsledkem může být nejen snížení zátěže organismu toxiny, ale i lepší pocit po těle a na duši. Pokud si nejste jistí nebo máte zdravotní potíže, je vždy na místě konzultace s lékařem či odborníkem na přírodní medicínu. Věříme však, že příroda nabízí účinné nástroje pro naši očistu a regeneraci – a že s pomocí medvědího česneku, koriandru a chlorelly se vaše tělo zase o něco více nadechne k novému zdraví.