Trending

Instalace ChromeOS Flex na Acer Chromebook R11 (CB5-132T)

 

Jak ze starého Chromebooku udělat nový Chromebook. Sepsal jsem návod, kdyby se to někomu hodilo, ať nemusí pátrat a experimentovat, tak jako já.

Než začnete

  • Zálohujte si všechna důležitá data. Při následujícím postupu dojde k vymazání interního úložiště Chromebooku (režim vývojáře provede tzv. powerwash a instalace nového systému také smaže původní systém i soubory). Uložte si proto soubory např. na externí disk nebo do cloudu, než budete pokračovat.

  • Upozornění: Instalace ChromeOS Flex na oficiální Chromebook po ukončení podpory není Googolem oficiálně podporována. Postupujete na vlastní nebezpečí. Můžete se setkat s problémy s kompatibilitou hardwaru, firmwaru nebo budoucími aktualizacemi.

  • Důležité: Tímto zásahem ztratíte některé bezpečnostní funkce původního Chrome OS. Například vestavěný bezpečnostní čip a ověřování systému při startu (Verified Boot) již nebudou k dispozici. ChromeOS Flex nepodporuje aplikace pro Android z Obchodu Google Play. Šifrování dat bude fungovat, ale pokud zařízení nemá podporovaný modul TPM, nebude klíče chránit hardwarem.

  • Pomůcky: Budete potřebovat druhý počítač s přístupem k internetu (pro vytvoření instalačního USB), USB flash disk (minimálně 8 GB) a malý křížový šroubovák. Také zajistěte, aby byl Chromebook během procesu zapojen do napájení, a předejděte tak vybití baterie v nevhodný moment.



Postup instalace

  1. Stažení ChromeOS Flex a vytvoření instalačního USB disku: Na druhém počítači si pomocí prohlížeče Chrome nainstalujte rozšíření Chromebook Recovery Utility (Nástroj pro obnovení Chromebooku) z Internetového obchodu Chrome. Po instalaci rozšíření jej spusťte (klikněte na ikonu rozšíření v prohlížeči) a zvolte možnost vytvoření média z lokálního seznamu. V průvodci vyberte jako výrobce Google ChromeOS Flex a jako produkt ChromeOS Flex. Dále vložte připravený USB flash disk, potvrďte jeho vymazání a nechte utility stáhnout a nahrát obraz ChromeOS Flex na USB. (Poznámka: Vše, co bylo na flash disku, bude smazáno.) Po dokončení tvorby instalačního média bezpečně odeberte USB disk.

  2. Přepnutí Chromebooku do režimu vývojáře: Ujistěte se, že je Chromebook Acer R11 vypnutý. Poté stiskněte a držte klávesy Esc + Refresh (↻) a krátce stiskněte tlačítko Power (zapnutí). Chromebook přejde do režimu obnovy a zobrazí se obrazovka s upozorněním (ikonka šroubováku nebo vykřičníku). Nyní stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + D, čímž zahájíte přepnutí do vývojářského režimu, a na výzvu stiskněte Enter pro potvrzení. Zařízení se restartuje a provede vymazání uživatelských dat (bude zobrazen průběh mazání). Po několika minutách se Chromebook znovu spustí do Chrome OS a zobrazí varování „OS verification is OFF“ (ověření OS je vypnuto). To znamená, že režim vývojáře je aktivní. (Při každém startu nyní uvidíte toto varování po dobu ~30 sekund – můžete jej přeskočit stiskem Ctrl + D.)

  3. Odstranění ochrany zápisu firmware (hardware write-protect): Před instalací nového firmwaru je nutné odemknout zápis do BIOSu odstraněním ochranného šroubu na základní desce Chromebooku R11. Vypněte Chromebook, odpojte napájení a opatrně odšroubujte 11 šroubků na spodním krytu zařízení. Sejměte spodní kryt – pozor na připojené kabely (odklopte kryt opatrně, jen tolik, aby se nic nepoškodilo). Vyhledejte malý stříbrný šroub na základní desce označovaný jako write-protect screw (typicky je poblíž paměťového modulu eMMC nebo konektorů) – viz červeně zakroužkovaný šroub na obrázku níže. Tento šroubek vyšroubujte a odložte stranou. Tím se hardwarová ochrana zápisu vypne. Poté vraťte spodní kryt zpět (můžete jej provizorně přišroubovat několika šroubky pro testování) a zapněte Chromebook. Pozor: Otevřením zařízení a odstraněním šroubu snížíte fyzické zabezpečení zařízení – někdo s fyzickým přístupem by teoreticky mohl přeflashovat firmware. Na druhou stranu je to nutné pro možnost instalace alternativního systému.



  4. Instalace alternativního UEFI firmwaru: Přihlaste se do obnoveného Chrome OS (v režimu vývojáře nebude vyžadováno heslo ke Google účtu, případně se přihlaste jako guest). Připojte se k Wi-Fi síti (pokud ještě nejste, doporučuje se to provést v grafickém rozhraní Chrome OS). Nyní stiskněte klávesy Ctrl + Alt + T pro otevření crosh a napište příkaz shell. Do textové konzole se přihlašte uživatelem chronos (heslo není vyžadováno) 

    Nyní stáhněte utilitu od MrChromeboxe pro flashování firmware a spusťte ji příkazy:

    shell

    curl -LO https://mrchromebox.tech/firmware-util.sh sudo bash firmware-util.sh

    Tím se spustí interaktivní MrChromebox Firmware Utility Script. Na úvodní obrazovce zkontrolujte, že je uvedeno "WP: Disabled" (ochrana zápisu je vypnutá). Dále v menu vyberte volbu “Install/Update Full ROM Firmware (UEFI)” – měla by to být položka číslo 2 nebo 3 (zmáčkněte klávesu 3 a poté Enter). Skript vás upozorní na důsledky této akce (ztratíte možnost spouštět původní Chrome OS, atd.) a vyzve k potvrzení. Potvrďte zadáním Y a stiskem Enter (bude potřeba potvrdit dvakrát). Důležité: Následně budete dotázáni, zda si přejete zálohovat původní firmware. Doporučujeme zvolit zálohu – vložte prázdný USB flash disk nebo SD kartu, stiskněte Y a Enter, a vyberte toto médium ze seznamu. Skript uloží zálohu původního BIOSu na vložený disk (trvá to jen chvíli). Až budete vyzváni, vyjměte médium se zálohou a potvrďte pokračování flashování nového firmwaru.

    Počkejte, až skript nahraje nový firmware (UEFI) do Chromebooku. Po úspěšném flashnutí budete vyzváni k restartu – stiskněte R a Enter pro restart přímo ze skriptu, nebo zařízení restartujte ručně. Chromebook se vypne a znovu zapne. Nově by se při startu místo původního loga měla objevit obrazovka s logem coreboot (králíček) – to značí, že nové UEFI firmware je nainstalováno.

  5. Spuštění Chromebooku z USB disku s ChromeOS Flex: Nyní, když máte nainstalovaný alternativní firmware, můžete nabootovat instalační médium ChromeOS Flex. Vložte instalační USB flash disk s ChromeOS Flex do Chromebooku. Chromebook R11 by měl z nového UEFI firmware zkusit nabootovat z USB automaticky (případně z interního úložiště, kde ovšem již není funkční systém). Pokud by bootování z USB nezačalo samo, restartujte a při zobrazení loga coreboot stiskněte klávesu Esc pro vstup do bootovacího menu. V boot menu vyberte svůj USB disk (měl by být uveden jako USB zařízení pod UEFI) a potvrďte. ChromeOS Flex se začne spouštět z USB – uvidíte logo Chrome a následně úvodní obrazovku „Welcome to ChromeOS Flex“.

    Pokud se systém z USB úspěšně spustí, doporučujeme nejprve vyzkoušet, zda vše funguje ještě před trvalou instalací. Na úvodní obrazovce klikněte na Get Started (Začít) a poté zvolte „Try it first“ (Nejprve vyzkoušet). Systém ChromeOS Flex se spustí v live režimu přímo z USB (můžete se připojit k Wi-Fi, přihlásit se k účtu Google a otestovat funkčnost zařízení). Zkontrolujte, zda funguje klávesnice, touchpad, displej, zvuk, Wi-Fi a další hardware. Pokud narazíte na závažný problém (např. nefunkční síťová karta), zvažte, že by ChromeOS Flex na tomto modelu nemusel být plně kompatibilní. Obvykle však základní funkce fungují správně. Až budete připraveni k trvalé instalaci, pokračujte dalším krokem.

  6. Instalace ChromeOS Flex na interní úložiště: Jakmile jste rozhodnuti nainstalovat systém, můžete spustit samotnou instalaci. Pokud jste v live režimu, odhlaste se nebo restartujte, abyste se dostali zpět na úvodní přihlašovací obrazovku ChromeOS Flex. Na spodní části obrazovky by měla být možnost „Install ChromeOS Flex“ – klikněte na ni. (Případně na úvodní obrazovce Get Started můžete namísto „Try it first“ vybrat rovnou „Install ChromeOS Flex“.) Objeví se varování, že instalace vymaže celý disk Chromebooku – potvrďte, že jste si vědomi smazání všech dat. Poté pokračujte kliknutím na „Install“ a nechte instalátor pracovat. Instalace potrvá několik minut; po úspěšné instalaci se Chromebook automaticky vypne. Nyní odpojte USB flash disk z Chromebooku a znovu zařízení zapněte. Chromebook by měl naběhnout již z interního disku do nově nainstalovaného systému ChromeOS Flex. Projděte si počáteční nastavení (připojení k internetu, přihlášení k účtu Google atd.) a můžete začít systém používat.

Omezení a další informace

  • Oficiální podpora: Mějte na paměti, že Google oficiálně nepodporuje ChromeOS Flex na zařízeních Chromebook, kterým skončila AUE podpora. Systém bude dostávat aktualizace ChromeOS Flex (podobně jako běžné aktualizace Chrome OS), ale tyto aktualizace a celková stabilita nejsou na tomto modelu zaručeny. V praxi uživatelé hlásí úspěšné provozování Flex na EOL Chromeboocích, ale případné problémy budete muset řešit svépomocí.

  • Zabezpečení systému: Původní Chrome OS využíval speciální bezpečnostní čip a ověřování OS při každém startu. To už na ChromeOS Flex neplatí. Nový firmware UEFI sice podporuje UEFI Secure Boot, ale ten poskytuje jen základní úroveň ochrany podobnou té na běžných PC. Doporučuje se v nastavení UEFI zabezpečené bootování povolit, pokud to firmware nabízí. Šifrování dat na disku v ChromeOS Flex funguje, avšak Chromebook R11 nemusí mít plně podporovaný TPM modul pro ochranu klíčů – data tedy mohou být teoreticky zranitelnější vůči sofistikovaným útokům.

  • Ztracené funkce: ChromeOS Flex nepodporuje Android aplikace ani Obchod Google Play. Aplikace a funkce náročné na specifický hardware Chromebooks (např. běh Windows aplikací přes Parallels Desktop) nejsou k dispozici. Podpora linuxového prostředí (Crostini) může být omezená – funguje jen na některých modelech a závisí na hardwaru zařízení.

  • Klávesové zkratky a ovládání: Po instalaci může klávesnice fungovat trochu odlišně. Rozložení kláves je bráno jako u standardní PC klávesnice. Například klávesa vyhledávání (lupa) může fungovat jako Caps Lock nebo Windows klávesa, záleží na nastavení. Klávesy pro změnu jasu, hlasitosti apod. by měly fungovat, ale některé specifické zkratky Chrome OS (pokud nějaké byly) se mohly změnit.

  • Aktualizace systému: ChromeOS Flex by měl dostávat pravidelné aktualizace systému z kanálů Google (stejně jako běžné Chromebooky), což zajistí, že budete mít moderní prohlížeč Chrome a aktuální bezpečnostní záplaty. Automatické aktualizace firmwaru (BIOSu) se ale na tomto zařízení dít nebudou – pokud by v budoucnu bylo potřeba firmware aktualizovat, museli byste to provést ručně (např. novou verzí skriptu MrChromebox). Naštěstí nový coreboot/Tianocore UEFI firmware je jednoduchý a většinou není nutné jej často měnit.

Po úspěšné instalaci by měl váš Acer R11 fungovat velmi podobně jako oficiální Chromebook, pouze s výše zmíněnými omezeními. Nyní můžete svůj „nový“ ChromeOS Flex Chromebook naplno využívat – k prohlížení webu, práci s dokumenty Google, přehrávání médií a dalším činnostem, a to i po oficiálním ukončení podpory původního zařízení. Užijte si obnovený život starého Chromebooku s ChromeOS Flex!

Poznámka: Pokud byste se někdy rozhodli vrátit zpět k originálnímu Chrome OS, budete muset znovu otevřít zařízení, vrátit zpět ochranný šroub a pomocí zotavovacího režimu nainstalovat oficiální systém (případně obnovit původní firmware z vytvořené zálohy). Tento postup je však komplikovaný a vzhledem k ukončení podpory původního systému obvykle nedává smysl. ChromeOS Flex vám poskytne většinu výhod moderního Chrome OS i na starším zařízení. Hodně štěstí s vaším novým systémem!



Novější Starší